חרדה דנטלית

מה עושים נגד פחד מרופא שיניים?

חרדה ופחד מרופא שיניים

הפחד הגדול של רוב האנשים מרופאי שיניים נובע בדרך כלל מחוויה קודמת לא נעימה עם הרופא או המרפאה, יכול להיות שנתקלו ברופא לא סימפתי, עצבני, לא קשוב, אגרסיבי וכדומה. חוויה זו בשילוב עם הדעה הרווחת בקרב האוכלוסייה יוצרת סוג של פחד /פוביה מרופא השיניים.
הרבה מהפחדים שלנו נובעים מחוסר ידע. עצה זו תשמש אותכם גם לא רק בהתמודדות עם הפחד מרופא שיניים אלא בחיים בכלל. אינכם מחויבים לטפל עם רופא שאינכם מרגישים בנוח איתו. כבר בפגישת הייעוץ, תנסו לבדוק איך האינטראקציה שלכם מתבצעת, האם הוא קשוב למצוקותיכם, האם אתם מרגישים בנוח לשתף איתו את חששותיכם מהטיפול ולבדוק איך הוא מציע לכם להתמודד עם חששות אלו אם בכלל.

גם בטיפולי שיניים ידע זה כוח

טיפול שורשטיפולי שיניים בעלי שמות לא מובנים לנו כגון- אקסטרפציה, טיפול שורש, הרמת סינוס נשמעים מאיימים ומפחידים יותר ממה שהם באמת.

בקשו מהרופא להסביר לכם את מהות הטיפול, השלבים שבו מתבצע הטיפול ואפילו תוך כדי טיפול שסביר לכם שלב לפני מהו ההליך שהוא יבצע לפני התחלתו. אל תחששו מלשאול שאלות, זה לגיטימי ביותר, אם משהו מהטיפול לא מובן לכם-תשאלו! אופציה זו בשילוב עם הרופא הנכון יכול לפתור את כל בעיית הפחדים והחוסר וודאות מטיפולי השיניים.

גז צחוק (נייטרוס)

גז הנייטרוס בשילוב עם חמצן, נותן למטופל תחושה של מעיין ריחוף, נמנום, חוסר תחושת זמן ובעיקר הרגעה ויחד עם זאת מתקיימת תקשורת מלאה עם הרופא (אין אובדן הכרה) . חשוב לציין כי השימוש בגז צחוק אינו מונע את זריקת ההרדמה במידת הצורך. הנייטרוס אינו ממכר ובטוח לשימוש במסגרת מרפאה בלבד ותחת רופא שעבר הכשרה מתאימה. הטיפול נפוץ יותר בקרב ילדים, אך מתבצע בשימוש רחב גם אצל מבוגרים. פתרון זה הוא מצויין לפחדנים שבנינו, אך ברוב הכולל של המרפאות טיפול זה כרוך בתשלום הנע בין 120-200 ש”ח לטיפול.

סדציה (טשטוש)

טשטוש עמוק, הרבה יותר מהנייטרוס, מתבצע ע”י רופא מרדים. אופציה זו מאפשרת למטופל לעבור את הטיפול ללא פחדים וללא מתח, בדרך כלל מבצעים סדציה לילדים עם רמת חרדה גבוהה מאוד ,לילדים בעלי צרכים מיוחדים ולטיפולי כירורגיה נרחבים למבוגרים בעלי חרדה, ולא בשביל שחזורים פשוטים. התהליך הוא ארוך ומשלב איתו גם הרדמה מקומית.

הרדמה כללית

אופציה זו היא האחרונה והפחות מומלצת, ופונים אליה רק לאחר שניסו את כל האופציות השונות. פרט ליתרון הברור שלא מרגישים כלום, מגיעים הרבה חסרונות- לא ניתן לסיים את כל הטיפולים בפעם אחת, סיכון בזיהום מצינור ההנשמה, סיכון בריאותי, ועלות טיפול גבוהה מאוד.

לסיכום, לא כל חוויה לא נעימה היא בהכרח לכל החיים. תנסו להגיע ללא דעה קדומה לרופא השיניים קשה ככל שזה יהיה, ייתכן ותופתעו לטובה ותגלו יחס שונה, גישה אחרת שתגרום לכם לעבור חוויה מתקנת. זה ישתלם לכם, גם מבחינה נפשית וגם כלכלית.