טיפולי שיניים בהריון

טיפולי שיניים בהריון, מה מותר? מה אסור? מה כדאי?

נשים רבות חוששת שמא טיפול שיניים יזיק להריון ולעובר, שלמעשה חוסר טיפול בשיניים בזמן ההריון עלול לפגוע בתהליך ההיריון.

הריון וטיפולי שינייםבזמן ההריון הגוף עובר שינוי בעקבות ההורמונים המופרשים בו, בין היתר מושפע אזור השיניים והפה. החניכיים מתנפחות מעט מה שגורם לרגישות ודימום מהחניכיים, אם האישה בהריון לא מקפידה על היגיינה אורלית יסודית מצטבר בנוסף גם רובד חיידקי הגורם לזיהום נוסף. החשש הגדול שזיהום החיידקי יחדור לכלי הדם בחניכיים ומשם לזרם הדם, זיהום זה יכול לפגוע בהריון. מחקרים מראים קשר ישיר בין דלקות חניכיים חריפות (בעיקר בטרימסטר השני) לבין לידה מוקדמת.

לכן הקפדה על היגיינה אוראלית יסודית, וביקור כל 3 חודשים אצל השיננית הם חשובים ביותר במניעה והפחתת הדלקת בזמן היריון.

דוגמא נוספת לטעות נפוצה “העובר לוקח את הסידן משיני האם”. באופן חד משמעי הוכח כי הסידן הנלקח לבניית עצמות העובר הוא אינו משינייה של האם אלא מעצמותיה. אלא מה, אם האישה מקיאה או אוכלת יותר מהרגיל מאכלים מתוקים רמת החומציות בפה עולה, מה שיכול לגרום להתמוססות להשכבה החיצונית של השן ומשם להיווצרות עששת (חורים). חוסר טיפול יכול לגרום להיווצרות חור גדול בשן שיכול להעמיק ולהגיע לטיפול שורש.

אז מה עושים?

לבעיות החניכיים:

  • הקפידי על צחצוח 2-3 פעמים ביום, להקפיד על צחצוח באזור קו החניכיים, אם קיימת נפיחות ודימום לגרגר חצי כוס מים פושרים עם חצי כפית מלח, מומלץ גם לאחר הצחצוח לעסות את החניכיים עם האצבעות.
  • השתמשי במברשת בעלת סיבים רכים, מברשת קשה יכולה לגרום לפציעה ודימום מהחניכיים, כדאי להשתמש בחוט דנטלי להסדרת עודפי המזון והפלאק מבין השיניים.
  •  ביקור אצל השיננית כל 3 חודשים- השיננית תסיר את האבנית המצטברת שגורמת לזיהום חריף, תדריך להיגיינה אוראלית נכונה ותיתן הכוונה להמשך ההריון.

לבעיות השיניים:

  • אם את מקיאה- לא לצחצח ישר את השיניים בכך את מחדירה את החומצה עמוק יותר.
  • להפחית מאכלים חמוצים כגון פירות הדר המעלים את החומציות, ויטמין C ניתן להשיג בכמות גדולה יותר גם בפלפל אדום או בקווי, ולהרבות באכילת מוצרי חלב גם לנטרל את רמת החומציות וגם להעניק לעובר מקורות סידן חשובים.
  • להפחית במקשקות תוססים חומציים או מתוקים (קולה,מיץ) ואם שותים אז כבר לשתות עם קש להפחית את מגע החומצה.
  • השתמשי במשחת שיניים המכילה פלואוריד היוצרת שכבת הגנה על השן או המצבים חריפים להגיע למרפאת שיניים ןלבצע אצל השיננית \ רופא הנחת כפות פלואוריד בכמות מרוכזת יותר.
  • הגיעי לבדיקה אצל רופא השיניים- הבדיקה כרוכה בצילומי נשך. 2 צילומים אינם מזיקים לעובר כל עוד האם עברה את הטרימסטר הראשון ומכוסה בסינור עופרת. הצילומים חשובים לגילוי מוקדי עששת וזיהום ולמנוע זיהום חיידקי בשורש השן.

לסיכום – טיפול הסובל דיחוי כגון טיפול אורתודונטי, שיקום הפה, טיפולים אסטטים. יכולים להמתין לאחרי הלידה. אך לאחר הטרימסטר הראשון מומלץ לבצע בדיקות, שיננית, סתימות, טיפולי שורש ואף עקירות של שיניים רקובות בשל הנזק שהן יכולות לגרום להריון.