יישור שיניים בקלות

טיפים ליישור שיניים

הדרך ליישור השיניים היא ארוכה ומורכבת, אולם בסיומה אין מטופל שלא יוכל לחייך ולומר בפה מלא: “זה היה שווה את המאמץ!”

יישור שיניים היא פעולה מורכבת יחסית, שתוצאותיה מתבטאות לא רק בפה אסתטי יותר אלא גם בפה בריא יותר. נהוג לחשוב כי פעולת יישור השיניים נועדה בעיקר לאלו המעוניינים להראות טוב יותר, בעוד שבפועל, הפעולה תורמת גם לבריאות הפה עצמו ולתקינות מערכת השיניים. שיניים ישרות יותר עוזרות לנו ללעוס טוב יותר, עוזרות לנו לדבר ברור יותר, מונעות מחלות חניכיים ואף מונעת את שחיקתן.

יישור שיניים היא פעולה הנפוצה בעיקר בקרב ילדים, אולם כיום פונים לרופא השיניים גם מבוגרים המעוניינים ליישר את שיניהם. הסיבה לכך היא הפיתוחים הרבים בתחום רפואת השיניים מחד, המאפשרים גם למבוגרים לטפל בשיניהם, והעלייה במודעות ליופי ואסתטיקה בעולם המודרני מאידך.

כיצד ניגשים לטיפול?

בעולם קיימות שיטות רבות ליישור שיניים לילדים ויישור שיניים למבוגרים, שהמשותף לכולן הוא פעולת ההכנה לטיפול, המצריכה טיפול יסודי בשאר בעיות הפה טרם תחילת העבודה על יישור השיניים. על המטופל להגיע לטיפול כאשר פיו נמצא במצב אופטימאלי – ללא חורים, ללא שיניים המצריכות עקירה או ניקוי וללא טיפולי שורש עתידיים, זאת מכיוון שפעולת יישור השיניים עשויה להקשות על ניקיון הפה בשלב מאוחר יותר.

שיטות ליישור השיניים

כאמור, את הטיפול בשיניים עקומות מומלץ להתחיל בגיל צעיר, כל עוד השיניים עדיין יכולות לזוז ואינם מתקבעות. עם זאת, בהחלט ניתן ליישר שיניים גם בגיל מבוגר יותר. בניגוד לשנים עברו, ניתן כיום לטפל בשיניים עקומות גם באופן כמעט נסתר ומבלי שהדבר יבלוט אל העין. כיום קיימות שתי שיטות עיקריות ליישור : יישור שיניים בעזרת מכשור קבוע ויישור שיניים בעזרת מכשור נשלף.

  • מכשור קבוע – מכשור קבוע מגיע בצורת סמכים הקבועים בפה 24 שעות ביממה (סמכים אלו נקראים בטעות “גשר”). הסמכים יכולים להיות מודבקים על החלק החיצוני של השיניים, אולם הם יכולים להיות מודבקים גם על החלק הפנימי של השיניים, באופן בלתי נראה לעין.
  • מכשור נשלף – לרוב מדובר בפלטות נראות ובלתי נראות, המעניקות למטופל גמישות ומאפשרות לו להסיר אותן בשעות מסוימות (לפני האוכל למשל). עם זאת, הן מצריכות משמעת גבוהה, כיוון שרבים נוטים להסיר אותן כאשר הדבר אינו נוח ובכך פוגעים באפקטיביות הטיפול.