טיפים להורים בנושא רפואת שיניים ילדים

הצלחת טיפול השיניים בילדים תלויה במידה רבה בשיתוף הפעולה של ההורים ובמקצועיותו של הרופא והניסיון שלו בהתמודדות עם ילדים קטנים

רפואת שיניים לילדים היא אחד התחומים החשובים ביותר בבריאות הילד. כל רופאי השיניים ממליצים להגיע עם הילד כבר בגיל צעיר לבדיקות שיניים תקופתיות, בכדי לבדוק ששיניו גדלות כראוי ובכדי לזהות בעיות כבר בגיל צעיר. זיהוי בעיות שיניים אצל ילדים בגיל צעיר, עשוי למנוע מהם כאבים מיותרים בעתיד וטיפול נכון בגילאים אלו הינו הליך בריאותי הכרחי וחשוב לשיני ילדיכם.

הצלחת טיפול שיניים לילדים

טיפולי השיניים לילדים כוללים טיפולים פשוטים יחסית כגון ניקוי אבנית, סתימות, עקירת שיניים וטיפולים יותר מורכבים כגון הרכבת גשרים ויישור שיניים (להוסיף). כל המקרים דורשים שיתוף פעולה מלא של ההורים, שצריכים לא רק לדאוג להביא את הילד למרפאה אלא גם לשדר לו שהטיפול הכרחי ואינו מפחיד. במקרים רבים, ההורים אף יותר חוששים מהילד ומשדרים לו פחד הפוגע באיכות הטיפול. על ההורים להבין כי הטיפול אצל רופא השיניים חיוני לילדם וכי עליהם להגיע אליו בטוחים ורגועים.

מה שעשוי לעזור בהרגעת הילד ובטיפול נכון הוא הרופא עצמו. בישראל קיימים מרפאות רבות המתמחות בטיפולי שיניים לילדים: חלקן מעוצבות כך הילד ירגיש בנוח, חלקן משלבות משחקים או מסך טלוויזיה ובכולן מצוי רופא שזוהי ההתמחות שלו. וזו אולי הנקודה החשובה ביותר: בכדי להביא את ילדיכם לטיפול שיניים, חשוב מאוד שתבחרו רופא שזוהי המומחיות שלו ושיש לו את הכלים (לא רק הפיזיים) בכדי להתמודד עם ילדים קטנים והחששות שלהם. לא כל רופא שיניים מוסמך להתמודד עם ילדים קטנים ומתבגרים ועליכם לוודא שאתם עושים את הבחירה הנכונה עבור ילדיכם. על הרופא להתמחות ברפואת שיניים לילדים ואף יותר מכך: עליו להיות רגוע, ומזמין לדעת להדריך את הילד ולהסביר לו על התהליך.

טיפולים בהרדמה כללית

במקרים מסוימים בהם הילד חושש ואינו מוכן לשתף פעולה , יאלץ הרופא להפנות את הילד לטיפול בהרדמה כללית. טיפול זה הוא המוצא האחרון והוא מתבצע בד”כ בבית חולים או במסגרת אחרת המאפשרת השגחה על הילד. במקרים אחרים יעשה שימוש בגז צחוק, שמטרתו להפחית את הכאב ולהוריד את מפלס החששות של הילד. בכל אחת מהאופציות נדרש רופא עם ניסיון בעבודה עם ילדים.