סילונית לטיפול במחלת השתלים

מחקר שנערך בבית הספר לרפואת שיניים בקריה הרפואית רמב”ם והפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה, שהתפרסם בפברואר השנה במגזין רפואת השיניים הבינלאומי המוביל “QUINTESSENCE INTERNATIONAL”, קובע: מכשיר ישראלי “סילונית” עם ג’ל כלורהקסידין יכול לסייע בטיפול לא כירורגי במחלת השתלים הדנטליים פרי-אימפלנטיטיס:  סילונית מקדמת את בריאות הפה.

טיפולי שיניים יקרים

לבריאות השיניים יש השפעה עצומה על איכות חיינו. בעשור האחרון נעשה שימוש נרחב בשתלים דנטליים כבסיס לשיקום הפה. מגמה זו הינה תולדה של שיעורי ההצלחה הגבוהים הן בקליטתם של השתלים והן בשיקום הנתמך על השתלים. עם העלייה בשימוש בשתלים אנו עדים להופעתן של מחלות דלקתיות חדשות – פרי־אימפלנטיטיס ו־ פרי־אימפלנט מוקוזיטיס .מומחים טוענים כי רוב בעיות השיניים מתחילות בניקיון לא מספק של השיניים והחניכיים.

על מחלות סביב השתלים

מחלות סביב שתלים נגרמות בתגובה לנוכחות חיידקים פריופתוגנים על פני שטח השתל, בדומה להתיישבותם על פני שטח השן. היגיינה אורלית לקויה הינה הגורם העיקרי להתפתחות מחלות סביב שתלים, המגבירה את הסיכון לפרי־אימפלנטיטיס. עד כה לא נמצא טיפול יעיל לפרי־אימפלנטיטיס.

במחקר נבדקה יעילותו של מכשיר הסילונית בשילוב עם ג’ל כלורהקסידין בטיפול בנגעי פרי־אימפלנטיטיס. נבדקו 40 מטופלים שחולקו לקבוצת ביקורת שעברה הדרכה ומעקב, ולקבוצת ניסוי שקיבלה בנוסף גם מכשיר סילונית בשילוב עם ג’ל כלורהקסידין לשימוש ביתי יומיומי. לאחר 3 חודשים בוצעה הערכה מחודשת של המצב ונמצאה ירידה משמעותית יותר בעומק הכיסים בקבוצת הניסוי שהשתמשה במכשיר הסילונית בשילוב עם ג’ל כלורהקסידין. כמו כן נמצאה ירידה משמעותית במספר האתרים המדממים בקבוצת הניסוי שהשתמשה במכשיר הסילונית בשילוב עם ג’ל כלורהקסידין בהשוואה לקבוצת הביקורת.

עוד על השתלת שיניים

לא כתחליף להיגיינה

חשוב לציין כי הסילונית לא באה להחליף את ההיגיינה האורלית התקינה והקפדנית אלא להוסיף אלמנט נוסף של חיטוי האתרים. כמו כן יתכן וכשם שהסילונית סייעה בטיפול בנגעים סביב שתלים, יש לה תפקיד גם במניעה של נגעים שכאלו ולכן יתכן ומומלץ יהיה להוסיף אותה לסל המכשירים הניתנים למתרפאים על מנת לבצע תחזוקה טובה של שתלים.

פרופ’ לוין מסכם: “מדובר במחקר ראשוני המראה יתרון לקבוצה שהשתמשה במכשיר הסילונית בשילוב ג’ל כלורהקסידין בטיפול שמרני לא כירורגי בפרי-אימפלנטיטיס. בימים אלו אנו עמלים על מחקר המשך על מנת לחזק את מהימנות הממצאים. שיפור ההיגיינה האורלית בקרב מטופלים הינו בעל חשיבות עליונה במניעה וטיפול במחלות חלל הפה”.

בקישור זה תוכלו למצוא מחירון מומלץ לפי טיפול, איזור גאוגרפי, ומחירון מומחים:

בהצלחה!