5 טיפים לשמירת השתלים

השתלות שיניים – איך שומרים עליהם? טיפים מקצועיים שקיבצנו ממיטב רופאי השיניים המומחים לביצוע השתלות בישראל, דוקטור שן בשבילך גם לאחר הטיפול בשמירה על השתלים לתמיד.

טיפ מספר 1: היגיינת הפה.

אסתטיקה של הפההקפדה על ניקיון הפה בצורה נכונה חשובה גם אם יש שתלים או אין. נוכחות שתלים בפה דורשת מאתנו הקפדה יתרה על היגיינה אוראלית. השתלים “יושבים” בתוך החניכיים שעליהם מוברג מבנה וכתר. השיקום שנעשה על גבי השתלים גורם להצטברות רבה יותר של רובד חיידקי ושאריות מזון במהלך היום.

צחצוח לא יסודי ואי הקפדה לנקות בין השתלים יכולים לגרום להיווצרות של דלקת בחניכיים סביב השתל דבר שמוביל לדימום, ריח רע מהפה ובמקרים חמורים יותר לספיגת עצם סביב השתל אף ניידות השתל. לכן הקפידו על צחצוח של לפחות 3 דקות, יסודי באזור השתלים, השתמשו באביזרים בין שיניים כגון קיסמים או מברשות אינטר-דנטליות ושטיפות פה.

טיפ מספר 2: ביקור אצל השיננית.

Dental-hygienistאבנית היא האויב מספר אחד של השתלים, אבנית היא הסתיידות של רובד חיידקי ושאריות מזון שהתקשו, האבנית משחררת טוקסינים (רעלנים) לחניכיים מה שגורם לספיגת החניכיים סביב השתל (נסיגה) . כמו כן השיננית מבצעת ניקוי הררבה יותר עמוק ויסודי הכולל ניקוי בדפנות השתלים והכתרים ולאזורים שאין למטופל גישה ישירה בניקוי הביתי.

טיפ מספר 3: בדיקה תקופתית אצל הרופא שיניים

לאחר ביצוע השתל רצוי כל 3 חודשים להגיד לרופא לבדיקת השתל, לאחר שנה כל 6 חודשים יש לבצע בדיקה קלינית- בדיקה בפה + צילומי רנטגן על מנת לוודא שאין דלקת סביב השתל, ושהכתר יושב בצורה נכונה ולא מעמיסה על השתל.

טיפ מספר 4: אלכוהול ועישון

clinנזקי העישון והאלכוהול ידועים לנו היטב, אך בדרך כלל מדברים על מחלת הסרטן ועל עוד מחלות קשות יותר. אך בכל הנוגע להשפעות על הפה עולים סימני שאלה- אלכוהול וסיגריות גם פוגמים בחניכיים שלנו, לעיתים אנשים שצורכים סיגריות או אלכוהול בכמות רבה לא יוכלו לעבור השתלות שיניים, כיוון שהעישון והאלכוהול לא נותנים לחניכיים להתרפא לאחר הניתוח ואף סביר להניח כי השתלים לא יקלטו.

טיפ מספר 5: “יד על הדופק”!

שימו לב! לא תמיד נרגיש כאבים סביב השתל במצבי דלקת ! לכן חשוב מאוד להקפיד על כל הכללים הרשומים למעלה על מנת שלא יהיה מאוחר מדיי. השתלות שיניים כרוכה בהוצאה כספית ופיזית לא מבוטלת. חשוב תמיד להיות עם “יד על הדופק” לא להסס אם משהו מציק או כואב לגשת למרפאה ולטפל בבעיה.