פורום

ברוך הבא אורח 

הצג / הסתר כותרת

שלום אורח, פירסום בפורום זה מחייב הרשמה.

דפים: [1]
מחבר הנושא:השתלת עצם
אורח
אורח
הודעות: 7
Permalink
הודעה השתלת עצם
ב: February 1, 2015, 12:37
לצטט

מי זקוק להשתלת עצם? איך מתבצע הטיפול? האם ניתן לבצע שתלים והשתלת עצם בניתוח אחד? מהם סיכויי הצלחת הטיפול?

אורח
אורח
הודעות: 7
Permalink
הודעה Re: השתלת עצם
ב: February 1, 2015, 13:15
לצטט

השתלת עצם מיועדת למצבים בהם לא ניתן לבצע שתלים עקב חוסר עצם. השתלת עצם מאפשרת להוסיף עצם במקום בו היא חסרה, כשלב מקדים או בו זמנית עם ביצוע השתלים. העצמות בגוף האדם נמצאות תמיד בתהליך שחלוף - ספיגה ובנייה, ספיגה של עצמות קיימות ובנייה של עצמות חדשות. תהליך זה קורה כל הזמן בגוף וקשור בין היתר לגיל, תזונה, גנטיקה ועוד. חוסר העצם יכול לנבוע מסיבות שונות כמו דלקת סביב השן שגרמה לספיגת העצם, מחלת חניכיים, חוסר מולד של שיניים, אבדן השיניים לפני זמן רב ועוד.
החומרים בהם משתמשים להשתלת עצם, הנפוצים ביותר, הם עצם ממקור בקר ועצם סינתטית המגיעות בצורה של "גוש" או חלקיקים (גרגירים), המונחים בלסת לפני ההשתלה או בזמן ההשתלה. ניתן להשתמש גם בעצם ממקור עצמי של אותו מטופל (עצם הנלקחת ממקום אחר בגוף המטופל), אך כיוון שנפח עצם זו מוגבל וכרוך בניתוח נוסף, האפשרויות הסינתטיות ועצם מבקר נפוצות יותר.
לעתים ניתן לבצע את השתלים ובניית העצם בו זמנית. הגורם העיקרי הקובע אפשרות זו הוא האם ניתן לייצב את השתל בצורה טובה בזמן הניתוח גם בחוסר העצם. כמו כן קובעת גם כמות העצם הקיימת באזור ההשתלה, כמות העצם החסרה, איכות העצם באזור ההשתלה, וסוג העצם המושתלת. כל מקרה נבדק לגופו, ולכן חשוב שרופא מומחה יהיה זה שיקבע ויבצע את הטיפול. בידיים מיומנות, אחוז ההצלחה של פרוצדורות השתלת העצם גבוה ביותר. יש לזכור כי פרוצדורות השתלת העצם דורשות רכישת מיומנויות קליניות מיוחדות ורמת ביצוע גבוהה מהרופא המטפל. מיומנויות אלו נרכשות לאורך שנים של לימוד בהתמחויות ברפואת חניכיים (פריודנטיה) וכירורגיית פה ולסת, ודורשות ניסיון כירורגי רב.
הצלחת הטיפול תלויה, מלבד במיומנות הרופא, גם בשמירה קפדנית על ניקיון הפה והשיניים, שמירה על הוראות הרופא, לקיחת תרופות למניעת זיהום לפני ואחרי הטיפול. גורמים המפריעים להצלחת ההשתלה ועלולים לגרום לכשלונה המלא או החלקי, הם בעיקר עישון, מחלות כרוניות לא מאוזנות (כגון סכרת), וגיל המטופל.
במידה ולא ניתן לשים מיד את השתלים, יש להמתין לפני המשך הטיפול בין שישה לעשרה חודשים. זו התקופה הביולוגית בה העצם עוברת התבגרות ושחלוף ובונה את עצמה למימדים חדשים.

דפים: [1]
Mingle Forum by cartpauj
גירסה: 1.0.34 ; הדף נטען ב: 0.026 שניות.